دانشنامه کامپوزیت ها, مقالات, نکات فنی

اصطلاحات صنعت الیاف

در این مقاله قصد به ارائه برخی از مهمترین و پرکاربردترین اصطلاحات صنعت الیاف داریم:

Filament (لیف یا تار): به رشته های بسیار باریکی از الیاف گفته می شود که قطر بسیار کمی (حدود 5 میکرون) دارند.

Strand (رشته الیاف): به تعدادی از لیف ها یا تارهای الیاف که کنار هم قرار گرفته اند گفته می شود.

Yarn (نخ): به رشته الیاف پیچیده شده گویند. معمولا این نخ ها روی یک هسته ی چوبی، کاغذی و یا پلاستیکی پیچیده می شوند.

Roving (دسته الیاف نتابیده): به یک یا چند رشته الیاف (حدود 200 تار) که کنار هم به طور موازی و بدون تاب قرار گرفته باشند گفته می شود که غالبا روی یک دوک (هسته) پیچیده می شوند.

 

Tex (تکس): وزن 1000 متر از الیاف را بر حسب گرم گویند.

Denier (دنیر): به وزن 9000 متر از الیاف بر حسب گرم گفته می شود، این ویژگی بیانگر ظرافت الیاف بوده و هرچه کمتر باشد الیاف ظریفتر خواهند بود.

Chopped Strand (الیاف کوتاه یا خرد شده): الیافی با طول 3 تا 50 میلیمتر که عمدتا در ترکیبات قالبگیری مورد استفاده قرار می گیرد.

Milled Fiber (الیاف آسیاب شده): به الیاف بسیار کوتاهی با طول حدود 0/2 – 0/08 میلیمتر گفته می شود که از آسیاب کردن رشته الیاف پیوسته با آسیاب های چکشی تهیه می شوند. این الیاف غالبا به عنوان پر کننده (filler) در رزین ها استفاده می شود و  علاوه بر بهبود صافی سطح  به عنوان افزایش دهنده ظاهری ویسکوزیته (Thixotropic) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

Chopped Strand Mat (پارچه الیاف نمدی یا سوزنی): این الیاف به عنوان رایجترین نوع الیاف مصرفی در صنعت کامپوزیت ترکیبی از الیاف خرد شده ای هستند که به صورت اتفاقی و درگیر درهم پخش شده اند تا یک پارچه نمد مانند را تشکیل دهند. طول الیاف در آنها معمولا حدود 50 میلی متر می باشد و وزن واحد سطح آنها از 200 تا 600 گرم بر متر مربع متغییر است.

 

الیاف سوزنی یا نمدی (Chopped strand mat)

الیاف سوزنی یا نمدی (Chopped strand mat)

 

Continuous Filament Mat (پارچه الیاف سوزنی یا الیاف پیوسته): شامل الیافی مشابه الیاف CSM هستند با این تفاوت که رشته های الیاف در آنها به صورت پیوسته است و به راحتی از هم جدا نمی شوند.

 

continuous filament

continuous filament پارچه الیاف پیوسته

 

Tissue, Mat, Veil (تیشو): به یک پارچه نازک نمدی ساخته شده از الیاف بسیار نازک که به صورت اتفاقی توزیع گردیده اند، اطلاغ می گردد. تیشو ها در ضخامت های مختلف از 0/08 تا 0/34 میلیمتر با وزن سطحی از 30 تا 60 گرم بر متر مربع به منظور تقویت قطعات کامپوزیتی و بهبود صافی سطح مورد استفاده قرار می گیرند.

 

tissue

 

Woven Roving, Fabric (پارچه های بافته شده): این پارچه ها در دو روش بافت نخ (Yarn) و یا دسته الیاف نتابیده (Roving) تهیه می گردند و در بافت های مختف و با وزن واحد سطح متفاوت و نتجتا ضخامت های مختلف به بازار عرضه می گردد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *